Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

Galeria

Dla nauczycieli

Start Pracownia Internetu Rzeczy Firma Intel i jej najnowsze technologie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju
Firma Intel i jej najnowsze technologie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor_J   
czwartek, 14 lipca 2016 10:49

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju dzieją się rzeczy wyjątkowe - rozpoczęliśmy współpracę ze światową firmą Intel.

 

7 czerwca nastąpiło spotkanie intencyjne przedstawicieli firmy Intel oraz firmy Advisor z Poznania z dyrekcją ZSP w Połczynie-Zdroju. Przedstawicielami firmy Intel byli pan Dariusz Balcerzak (Business Development Manager Intel Technology Poland) – inicjator spotkania, absolwent naszej szkoły oraz pan Andrzej Grzybowski (Business Development Manager Intel Technology Poland) – odpowiadający m.in. za kontakty firmy z Ministerstwem Edukacji oraz pani Anna Robakowska - dyrektor zarządzający w firmie Advisor współpracującej przy inwestycjach, szczególnie oświatowych, firmy Intel na terenie Polski - wraz ze swoim współpracownikiem.

W trakcie spotkania ustalone zostały wstępnie zasady współpracy pomiędzy firmą Intel a naszą szkołą. Goście zwiedzili pracownie, zapoznając się z bazą techniczną i przestrzenią do współpracy. Wszystkie strony spotkania ustaliły plan działań zmierzających do stworzenia jedynej w Polsce pracowni „Laboratorium Internetu Rzeczy” oraz wzbogacenia bazy technicznej wielu pracowni w szkole. Spotkanie odbyło się w miłej, pełnej życzliwości atmosferze i zakończyło się wspólnym zwiedzaniem Połczyna-Zdroju.

 

22 i 23 czerwca firma Advisor dokonała wstępnego montażu sieci w pracowniach, które mają stanowić miejsce nauki i rozwoju własnych zainteresowań i pasji dla uczniów wszystkich zawodów w technikum i profili w LO. Obecni jak i przyszli uczniowie od 1 września będą mogli stosować najnowsze technologie i rozwiązania w obrębie Internetu Rzeczy.

 

29 czerwca wykonane zostały montaż i konfiguracja urządzeń w pracowni Internetu Rzeczy.

W pracowni hotelarstwa uruchomiono sieć przeznaczoną dla recepcji i pokoju hotelowego. Znajduje się w niej komputer typu NUC firmy Intel, który ma kierować działaniami wielu urządzeń pokoju hotelowego oraz wyświetlać obraz tych działań na telewizorze. Do sieci podłączać się mogą również „goście hotelowi”.


Powstała także sieć przeznaczona dla Laboratorium Internetu Rzeczy obsługiwana przez drugi komputer typu NUC, który będzie kierował pracą urządzeń w tej pracowni. Poprawiona została również praca szkolnej sieci internetowej, a znajdujące się w szkole komputery nauczycieli oraz administracji uzyskały nową jakość.

Wdrożona sieć bezprzewodowa jest siecią klasy biznesowej, opartą o urządzenia Cisco, wiodącego producenta profesjonalnych urządzeń sieciowych. Sieć posiada kontroler sieci bezprzewodowej, który zarządza podłączonymi do niego punktami dostępowymi. W tym momencie do kontrolera podłączone są dwa punkty dostępowe (w pracowni hotelarstwa oraz w Laboratorium Internetu Rzeczy), ale sam kontroler umożliwia podłączenie do 25 punktów dostępowych. To oznacza, że jeśli w przyszłości szkoła będzie chciała uruchomić dodatkowe punkty dostępowe, to koszty takiego wdrożenia będą niższe, ponieważ część sprzętu już posiada.

5 lipca 2016 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Laboratorium Internetu Rzeczy oraz podpisanie umowy o przystąpieniu do wspólnego projektu. Uroczystość otwarcia w przeciwieństwie do wagi wydarzenia była bardzo skromna. Wzięli w niej udział przedstawiciele firmy Intel – pan Dariusz Balcerzak (inicjator całego przedsięwzięcia), pan Andrzej Grzybowski oraz pan Andrzej Musisz - Prezes Zarządu firmy Advisor, a z ramienia Starostwa Powiatowego w Świdwinie - pan Roman Kozubek - Naczelnik Wydziału Społeczno–Oświatowego. Ze strony szkoły w otwarciu uczestniczyli dyrektor, nauczyciele, uczniowie i absolwenci.

Uroczystego przecięcia wstęgi rozpoczynającego formalnie działanie Laboratorium Internetu Rzeczy oraz wszystkich urządzeń uruchomionych w ramach projektu dokonali: pan Dariusz Balcerzak, pan Andrzej Musisz, pan Roman Kozubek i pan Bogusław Ogorzałek.

Po uroczystości otwarcia w sali bankietowej nastąpił skromny poczęstunek, podczas którego jeszcze długo rozmawiano na tematy dotyczące otwartej pracowni, ale także dalszej współpracy, znaczenia wydarzenia dla szkoły, miasta, powiatu i regionu.

Autor fotografii: Wojciech Robakowski/ robakowskistudio.pl

 

O otwarciu Laboratorium Internetu Rzeczy na stronie firmy Advisor można przeczytać TUTAJ.

Więcej o Internecie Rzeczy - Intel

Poprawiony: piątek, 15 lipca 2016 12:38
 

 

Odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin licznik odwiedzin

(od 18.01.2011)

razem przeciw razom
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates web hosting Valid XHTML and CSS.