Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

Galeria

Dla nauczycieli

Start Pedagog Kampania społeczna „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”
Kampania społeczna „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor_M   
piątek, 19 lutego 2016 11:55

23 lutego 2016 r. w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją rusza druga edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję.”

W Polsce na depresję leczy się prawie 8 tysięcy dzieci i młodzieży (wynika z danych NFZ-u.)

Nie ma statystyk, ile dzieci się nie leczy. Obraz tej choroby u dzieci bywa inny niż u dorosłych. Oprócz typowych objawów takich jak przygnębienie, utrata energii, zainteresowań, brak apetytu, bezsenność, czy myśli samobójcze, mogą pojawić się również gorsze oceny w szkole, agresja i pobudzenie. Te objawy często są źle diagnozowane lub bagatelizowane.

youtube.com/watch?v=

Statystyki dotyczące samobójstw wśród dzieci są zatrważające. W zeszłym roku 177 dzieci odebrało sobie życie. Większość z tych ofiar to nastolatki. Podejmujemy wyzwanie, by zapobiec kolejnym takim tragediom. Ruszamy z pierwszą ogólnopolską kampanią społeczną poświęcona depresji u dzieci.

 

Zdiagnozowanie depresji u dzieci i młodzieży bywa trudne ze względu na zmienny nastrój i emocjonalną niestałość, które towarzyszą procesowi dorastania. Bardzo ważną rolę zarówno na etapie rozpoznania jak i leczenia pełnią rodzice. Ich zadaniem jest odróżnienie objawów poważnej choroby od młodzieńczego buntu. Objawami na które w szczególności należy zwrócić uwagę są długotrwały smutek i przygnębienie, a także nagły spadek aktywności fizycznej czy zainteresowania dotychczasowymi zajęciami. Czerwona lampka powinna zapalić się, gdy młody człowiek zaczyna mówić o śmierci lub samobójstwie. Nigdy nie należy tego bagatelizować. Wtedy niezbędna jest natychmiastowa reakcja opiekunów oraz specjalistów i kontakt z psychologiem lub psychiatrą. Szczera rozmowa i ofiarowanie dziecku poczucia wsparcia i bezpieczeństwa odciąży je psychicznie i sprawi, że podjęcie pierwszych kroków w kierunku leczenia jest możliwe. Błędem jest unikanie konsultacji psychiatrycznego ze względu na poczucie wstydu. Należy także pamiętać, że to lekarz psychiatra jest osobą, która może właściwie zdiagnozować chorobę i dobrać odpowiednie metody leczenia. Odpowiednia opieka specjalisty wraz z wsparciem najbliższych daje ogromną szanse na wyleczenie.

Gdzie można znaleźć pomoc?

Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka 22 654 40 41

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

Poprawiony: piątek, 19 lutego 2016 12:21
 

 

Odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin licznik odwiedzin

(od 18.01.2011)

razem przeciw razom
Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates web hosting Valid XHTML and CSS.