Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

Galeria

Dla nauczycieli

Start Wydarzenia szkolne Zakończył się Miesiąc Filmowy w Staszicu
Zakończył się Miesiąc Filmowy w Staszicu PDF Drukuj Email
wtorek, 04 listopada 2014 09:23

Październik w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Połczynie-Zdroju był czasem wyjątkowym. Poświęciliśmy go X Muzie i wszystkiemu, co z nią związane. W tym niezwykle interesującym filmowym przedsięwzięciu brali udział uczniowie „Staszica”, a także grupy uczniów i nauczycieli z okolicznych szkół.

W tym roku wydarzeniem inaugurującym Miesiąc Filmowy był Warsztat Lidera Filmoteki Szkolnej,na który zostali zaproszeni nauczyciele i uczniowie z okolicznych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Liderka Filmoteki Szkolnej – Kinga Dolatowska poprowadziła zajęcia praktyczne dotyczące technik animacji wymagające aktywnej, grupowej i indywidualnej pracy wszystkich uczestników. A tych nie zabrakło! W Warsztacie uczestniczyło 24 uczniów i 6 nauczycieli ze szkół w Złocieńcu, Rąbinie, Połczynie-Zdroju, Bierzwnicy. Pomocą w organizacji służyli uczniowie zaangażowani w działalność szkolnego koła filmowego (Warsztat Filmowy STACH) oraz nauczycielki przedmiotów humanistycznych (i współorganizatorki Miesiąca Filmowego) - panie: Katarzyna Połońska, Agnieszka Pierz-Skulimowska oraz Justyna Zalewska.

Uczestnicy Warsztatu pracowali przez 6 godzin, a efekty ich pracy można było obejrzeć jeszcze tego samego dnia na pokazie w Centrum Kultury Kino Goplana. Podczas pokazu zrealizowanych etiud animowanych zostały przywołane także nazwiska klasyków animacji i współczesnych twórców tej formy filmowej.

Niewątpliwym zaskoczeniem okazał się II Szkolny Turniej Wiedzy o Polskim Filmie, na który zgłosiły się aż 24 (!) dwuosobowe drużyny. Z racji tak niebywałego zainteresowania udziałem w Turnieju Organizatorki przeprowadziły go w Sali Widowiskowej Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju.

Do udziału w Turnieju uczniowie przygotowywali się przez dwa tygodnie. Niezbędnym narzędziem okazał się panel Filmoteki Szkolnej, na którym zostały legalnie udostępnione uczniom wybrane filmy. Uczestnicy świetnie poradzili sobie z polską kinematografią i praktycznie bezbłędnie odpowiadali na trudne pytania. Prawie maksymalną ilość punktów zdobyły Paula Wszelaka i Aleksandra Gajdziel, zajmując I Miejsce, na II Miejscu znalazły się Małgorzata Żyłka i Martyna Zawojska, natomiast III Miejsce należało do Klaudii Pindych i Aleksandry Grygiel.

Tradycją już stał się Międzyszkolny Konkurs na Plakat Filmowy. W tym roku uczniowie gimnazjów i naszej szkoły świetnie poradzili sobie z tym wyzwaniem. Wszystkie wyróżnione plakaty można było obejrzeć w holu Kina Goplana. Najciekawszą propozycją okazała się praca autorstwa Agaty Siwki, Mileny Godzieby i Aleksandry Zaborowskiej do filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”, a także plakat Anieli Cisowskiej do „Podwójnego życia Weroniki”. Wyróżnione zostały jeszcze dwie prace. Pierwsza- Blanki Chmielewskiej i Martyny Koniec do „Wałęsa. Człowiek z nadziei” oraz druga- Aleksandry Zochniak i Dominiki Zachoszcz do filmu „Brzdąc”.

Warto dodać, że  każdy z tych konkursów opierał się na filmach i reżyserach kina polskiego i światowego ujętych w podstawie programowej.

Patronat nad Miesiącem Filmowym objął Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju oraz Akademia Planete + DOC, dzięki której otrzymaliśmy wsparcie finansowe i rzeczowe w postaci niezwykłych światowych dokumentów filmowych.

Akademia PLANETE+ DOC jest jedynym w Polsce programem edukacyjnym w całości opartym na filmach dokumentalnych. Misją Akademii jest zainteresowanie młodego widza filmem dokumentalnym, gatunkiem kina niezwykle popularnym na całym świecie.

Dzięki Akademii w Centrum Kultury Kino Goplana mieliśmy możliwość projekcji dwóch filmów dokumentalnych,  wybranych specjalnie dla uczniów i nauczycieli z bogatej oferty festiwalowej programu PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL, jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii: najważniejszemiędzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

W pierwszym pokazie filmowym, kierowanym do szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyło ok. 200 uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju oraz z Prywatnego Centrum Edukacyjnego Szkoły „Sukces” w Białogardzie. Uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli film „Krew w Twoim telefonie” w reż. Franka PiasechiPoulsena, który został omówiony na wybranych godzinach lekcyjnych w klasach.

W popołudniowych godzinach odbyła się druga prezentacja wchodzącego właśnie do kin filmu „Alfabet” w reż. Erwina Wagendorfa, mówiącego o współczesnym systemie edukacji. Film kierowany był przede wszystkim do nauczycieli i pedagogów z placówek oświatowych. Widzowie, mający okazję uczestniczyć w projekcji chętnie włączyli się w dyskusję na temat poruszany w filmie.

Kinga Dolatowska, Agnieszka Pierz-Skulimowska, Katarzyna Połońska, Justyna Zalewska, czyli pomysłodawczynie październikowych wydarzeń filmowych zapewniają, że każda forma obcowania z kulturą filmową pogłębia pozytywny przekaz płynący z wartościowych arcydzieł filmowych, uwrażliwia młodych ludzi na estetykę i kulturę klasyki filmu oraz w niekonwencjonalny sposób prowadzi do nawiązania dialogu i partnerstwa na płaszczyźnie nauczyciel – uczeń.

 

Najwyraźniej tę nić porozumienia można było dostrzec na II Szkolnej Nocy Filmowej, podczas której zaprezentowane zostały filmy o charakterze dydaktycznym z drugiego pakietu (on-line) Filmoteki Szkolnej.

Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące Miesiąca Filmowego ukazywały się na bieżąco na stronie internetowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych lopolczyn.prv.pl; na Facebookufacebook.com/events/722871927766323 ; na szkolnym blogu „Stachu w Podziemiach”stachuwpodziemiach.blogspot.com/ .

Organizatorki dziękują serdecznie Centrum Edukacji Obywatelskiej za wsparcie inicjatywy filmowej, a szczególne podziękowaniaza pomoc i zaangażowaniekierują do dyrektora Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju pana Tomasza Chmielewskiego i pracowników Centrum Kultury Kino Goplana.

Poprawiony: wtorek, 04 listopada 2014 09:25
 

 

Odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin licznik odwiedzin

(od 18.01.2011)

razem przeciw razom




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates web hosting Valid XHTML and CSS.