Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

Galeria

Dla nauczycieli

Start Wydarzenia szkolne Jedyna w województwie Pracownia Filmoteki Szkolnej !
Jedyna w województwie Pracownia Filmoteki Szkolnej ! PDF Drukuj Email
niedziela, 13 kwietnia 2014 19:06

10.04.2014 roku w naszej szkole nastąpiła inauguracja Pracowni Filmoteki Szkolnej. Podczas uroczystości trwała konferencja prasowa, w której wzięli udział: Anna Sienkiewicz-Rogowska pełnomocnik dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dr Artur Majer- filmoznawca, aktorka Sandra Staniszewska, Katarzyna Parszewska z Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, przedstawiciel organu prowadzącego szkołę Wicestarosta Powiatu Świdwińskiego - Roman Kozubek, Stefan Myca - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Połczynie – Zdroju oraz Kinga Dolatowska - lokalna Liderka Filmoteki Szkolnej.

Podczas trwającej konferencji zaproszeni goście, władze lokalne, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz młodzież, mieli okazję dowiedzieć się czym jest projekt Filmoteki Szkolnej a także jak wykorzystać możliwości nowopowstałej Pracowni.

Filmoteka Szkolna ma otwartą formułę, dzięki czemu umożliwia prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób zarówno w systemie lekcyjnym, jak i w ramach kół zainteresowań czy szkolnych dyskusyjnych klubów filmowych.

Filmoteka daje możliwość wszystkim szkołom ponadpodstawowym legalnego oglądania polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych przez stronę www.filmotekaszkolna.pl. Pierwsza edycja Filmoteki, która zawierała 55 filmów na płytach DVD została poszerzona w drugiej edycji o kolejnych kilkadziesiąt tytułów ułożonych w 28 cykli tematycznych. Opracowali je cenieni teoretycy i eksperci z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Do każdego cyklu dołączone są materiały pomocnicze dla nauczycieli wskazujące powiązania z podstawą programową.

Jak wykorzystać materiał filmowy podczas spotkań z młodzieżą w czasie lekcji lub na zajęciach pozalekcyjnych zajmująco opowiedział dr Artur Majer, który poprowadził wykład kierowany do nauczycieli i dyrektorów szkół ponadpodstawowych z okolicy.

Równolegle w czasie trwającego wykładu, uczniowie z pobliskich szkól mieli okazję obejrzeć film „Gwizdek” w reż. G.Zaricznego i wziąć udział w debacie pod hasłem „Skrytykuj.pl” prowadzonej przez krytyczkę filmową - Kaję Klimek.

Zaangażowani filmowo uczniowie naszej szkoły, głównie działający w Warsztacie Filmowym STACH, prowadzonym przez Kingę Dolatowską, zostali zaproszeni do udziału w warsztatach dziennikarsko-operatorskich zorganizowanych i prowadzonych przez Fundację Dobrego Odbioru. W trakcie tych warsztatów powstały wywiady z zaproszonymi gośćmi oraz reporterska relacja z samej uroczystości. Na niewątpliwą pochwałę zasługuje Roksana Bzdek, uczennica kl.2c, która z dziennikarską wprawą przeprowadziła wywiad z aktorką Sandrą Staniszewską.

W wydarzeniach podczas inauguracji znalazło się miejsce również na niespodziankę. Uczniowie naszej szkoły, którzy osiągnęli wysoką średnią w pierwszym półroczu roku szkolnego otrzymali z rąk Wicestarosty Powiatu Świdwińskiego P. Romana Kozubka stypendia naukowe. Ta chwila została utrwalona na taśmie filmowej i fotograficznej i znalazła się w relacji reporterskiej naszych uczniów i mediów lokalnych.

Nasza szkoła od tego momentu prowadzić będzie Pracownię Filmoteki Szkolnej, czyli zaadaptowaną na potrzeby projekcji filmowych klasę, wyposażoną w najnowszy sprzęt audiowizualny z serwerem „Kina za Rogiem”. Z możliwości pracowni będą mogli korzystać nauczyciele np. języka polskiego, historii, etyki, wiedzy o społeczeństwie, a Kinga Dolatowska - liderka Filmoteki Szkolnej poza lekcjami edukacji filmowej i wiedzy o kulturze będzie w nich prowadzić warsztaty i wykłady także dla innych nauczycieli i uczniów z regionu, zapoznając Ich z programem Filmoteki.

Warto dodać, że program ten rekomendowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i realizowany w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetowego programu edukacji artystycznej.

Promuje kulturę filmową w niespotykanej dotychczas skali. Projekt takiej popularyzacji wiedzy o filmie i polskiej kulturze przez wiele lat pozostawał w sferze marzeń. Teraz, kiedy od 5 już lat Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z instytucjami partnerskimi upowszechnia edukację filmową, to marzenie nabiera konkretnego kształtu.

W marcu i kwietniu 2014 r. PISF otworzył 9 Pracowni Filmoteki Szkolnej, a docelowo, do końca czerwca, takie pracownie pojawią się w każdym województwie.



fot. Tomasz Chmielewski

Poprawiony: niedziela, 13 kwietnia 2014 19:50
 

 

Odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin licznik odwiedzin

(od 18.01.2011)

razem przeciw razom




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates web hosting Valid XHTML and CSS.