Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

Galeria

Dla nauczycieli

Start Wydarzenia szkolne „Od Niepodległości 1918 do Niepodległości 1989”- uroczyste obchody
„Od Niepodległości 1918 do Niepodległości 1989”- uroczyste obchody PDF Drukuj Email
poniedziałek, 18 listopada 2013 11:36

8 listopada 2013 roku w naszej szkole miała miejsce akademia upamiętniająca 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W pierwszej części uroczystości uczniowie klasy I LO przygotowani przez Panie Agnieszkę Pierz – Skulimowską i Izabelę Daniłowicz zaprezentowali przedstawienie, które pomogło zebranym przypomnieć sobie historię walk Polaków w okresie zaborów o niepodległość. Odgrywając swoje role pozwolili zebranym odczuć klimat i wartości, którymi kierowali się nasi przodkowie służąc Ojczyźnie walką, pracą i modlitwą w celu odzyskania własnej państwowości. Kolejne sceny przedstawienia przeplatane były pieśniami patriotycznymi w wykonaniu Malwiny Czepkowskiej.

W drugiej części akademii odbyło się spotkanie z żywym świadkiem historii Panem Zygmuntem Bąkiem - jedynym w naszym powiecie internowanym w okresie stanu wojennego. Jego wystąpienie poprzedzone było krótkim przypomnieniem przez Pana Bogusława Ogorzałka, okoliczności, które przyczyniły się do ponownego odzyskania niepodległości, dzięki ruchowi społecznemu Solidarność w roku 1989. Dzięki czemu Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza świąt państwowych.

Pan Zygmunt odpowiadał na pytania postawione przez Macieja Lewandowskiego z klasy II c LO. Uczestnicy z zaciekawieniem i skupieniem  mogli wysłuchać niemal godzinnej historii Pana Zygmunta, który przed stanem wojennym był działaczem NSZZ Solidarność w Kombinacie Rolnym w Redle i tuż przed wigilią 1981 roku został osadzony w opróżnionym dla internowanych więzieniu w Wierzchowie koło Złocieńca. Wraz z nim zostało tam internowanych 88 działaczy Solidarności z byłych województw koszalińskiego i szczecińskiego. Ze szczegółami przedstawione zostały okoliczności internowania, pobyt w ośrodku, przesłuchania i pobicie internowanych przez strażników więziennych. Słuchający mieli możliwość namacalnego doświadczenia uczuć jakie towarzyszyły internowanym, poczucia niepewności zagrożenia i tęsknoty za bliskimi. Nikt nie wiedział kiedy wróci do domu a jedyną możliwością szybkiego powrotu było podpisanie tzw. lojalki, co wiązało się z wyrzeczeniem i zdradą wartości, w które wierzyli internowani działacze Solidarności.

Pan Zygmunt Bąk na koniec otrzymał burzę oklasków od uczniów i nauczycieli. Jego opowieść była świadectwem, że wolność i niepodległość w przypadku naszego kraju, okupiona była zawsze cierpieniem i ofiarą.

Bogusław Ogorzałek

Poprawiony: poniedziałek, 13 stycznia 2014 18:01
 

 

Odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin licznik odwiedzin

(od 18.01.2011)

razem przeciw razom




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates web hosting Valid XHTML and CSS.