Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych

Galeria

Dla nauczycieli

Start
www.zspolczyn.pl
Najlepszy w zawodzie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor   
piątek, 16 maja 2014 08:08

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie – Zdroju rozpoczął się projekt realizowany przy współudziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie pod nazwą „Najlepszy w zawodzie” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytetu IX Rozwój kształcenia i kompetencji w regionach. Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.

 

Program ten obejmuje swoim działaniem wszystkie powiaty województwa zachodniopomorskiego i opiewa on na łączną kwotę ponad 15 milionów złotych,
co stawia go jako największego z dotychczasowych projektów unijnych tego typu
na Pomorzu Zachodnim.

Działania w ramach projektu „Najlepszy w zawodzie” współfinansowanego
ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wpisują się w program rozwojowy ZSP w Połczynie – Zdroju i mają na celu zmniejszenie dysproporcji w osiągnięciach edukacyjnych uczniów, podnoszenie jakości procesu kształcenia, poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły, podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz wzmocnienie zdolności uczniów technikum do przyszłego zatrudnienia. Program rozwojowy szkoły uwzględnia realizację zajęć wyrównawczo – dydaktycznych, doradztwo zawodowe, staże, kursy, wyjazdy zawodoznawcze oraz doposażenie pracowni.

Zadania realizowane w ramach projektu:

  • Zajęcia wyrównawczo – dydaktyczne

o informatyka – 1 grupa,

o matematyka – 1 grupa,

o język angielski – 1 grupa,

o język niemiecki – 1 grupa,

o zajęcia przyrodnicze – 1 grupa,

  • Kursy zawodowe

o Kurs barmański i carvingu

o Kurs baristy

o Kurs obsługi urządzeń biurowych

o Kurs na magazyniera i wózki widłowe

  • Staże

Poprawiony: piątek, 16 maja 2014 08:23
Więcej…
 
Festiwal ryb Pojezierza Drawskiego PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor   
wtorek, 29 kwietnia 2014 13:00

15 kwietnia (środa) 2014r w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja międzyszkolnego konkursu kulinarnego pt. „Festiwal ryb Pojezierza Drawskiego ”. Organizatorami konkursu byli nauczyciele zawodowcy branży gastronomicznej: Hanna Zielińska, Izabela Żuchowska i Magdalena Stempnik.

W konkursie brały udział trzy szkoły średnie:

· Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku-Pomorskim

· Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie

· Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie-Zdroju

Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna obejmowała test wiadomości na temat wartości odżywczej ryb, serwowania potraw z ryb oraz technologicznego wykorzystania tego surowca. W części praktycznej uczestnicy przygotowali tematyczną aranżacja stołu oraz trzy potrawy z ryb: zupę, zakąskę i danie zasadnicze.

Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwała komisja konkursowa w składzie:

- pani Katarzyna Raniowska

- pan Mirosław Majka

- pan Gabriel Donajski

- pan Stanisław Netkowski

Przy ocenie zadań przewidzianych w konkursie komisja konkursowa kierowała się następującymi kryteriami:

· test wiadomości nt. ryb;

· ogólne cechy potraw tj. smak, zapach, kolorystyka

· szczególne elementy dekoracyjne potraw;

· estetyka podania potraw;

· wykonanie karty menu;

· dekoracja tematyczna stołu;

· prezentacja przygotowanego stanowiska - stołu i potraw.

W konkursie uczestniczyły trzy pięcioosobowe drużyny.

Po ocenieniu aranżacji stołów i degustacji potraw jury ustaliła werdykt:

- trzecie miejsce – zajęli uczniowie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Połczynie- Zdroju: Sylwia Glanowska (lider, IV TŻ), Magdalena Niezgoda (III TŻ) , Aleksandra Minkiewicz (IIŻ) , Anna Lamczyk (IITŻ), Marcin Nowicki (IIITŻ)

- drugie miejsce – zajęli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im. Stefana Żeromskiego w Świdwinie: Dajana Pyzia, Karolina Wilczyńska, Daria Wiśniewska, Anna Gajda, Sandra Ciołek

- pierwsze miejsce – zajęli uczniowie z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku-Pomorskim: Marzena Kaczyńska, Paulina Szynter, Marcin Rokosz, Patryk Bielecki, Konrad Bielecki

 

Poprawiony: wtorek, 29 kwietnia 2014 13:08
Więcej…
 
Uczennica naszej szkoły w finale VI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor   
poniedziałek, 28 kwietnia 2014 20:13

11 marca 2014 roku w naszej szkole odbył się I etap VI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej, w którym udział wzięły 3 osoby. Konkurs organizowany przez magazyn psychologiczny „Charaktery” jest jedyną tego typu inicjatywą w Polsce. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem od pierwszej edycji sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Turniej co roku zaczyna się jesienią, a kończy wiosną. I etap polega na zmierzeniu się z testem online, który uczestnicy muszą rozwiązać w ciągu 45 minut. Przed przystąpieniem do turnieju uczniowie przygotowywali się, czytając fachową literaturę, m.in. książkę „Bliżej siebie. Rozmowy z mistrzami o życiu, uczuciach, marzeniach, relacjach, zdrowiu, finansach i możliwości zmiany siebie” oraz pismo „Charaktery”.

Etap szkolny konkursu wygrała uczennica klasy II a Paula Wszelaka, która znalazła się wśród 100 najlepszych z 1650 uczestników z całej Polski. Tym samym zaproszona została do etapu centralnego w Warszawie, w którym walczyła o nagrody książkowe oraz możliwość uzyskania stypendium w wysokości 3000 zł.

Finał odbył się 12 kwietnia w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. Najpierw finaliści rozwiązywali test pisemny dotyczący takich zagadnień jak: manipulacja, osobowość, inteligencja, emocje, styl życia, zachowania konsumenckie. Następnie najlepsza dziesiątka przystąpiła do kolejnego etapu. Tym razem uczniowie musieli udzielić ustnej odpowiedzi na dwa wylosowane pytania. Pierwsza pula dotyczyła pamięci – „Jak stwarzamy pamięć, a pamięć nas”. W drugiej puli znalazły się pytania z bloku tematycznego „Psychologia i życie”.

 

Źródło: www.charaktery.eu

Podczas Turnieju odbyły się również warsztaty dla uczniów zorganizowane przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej („Efektywna nauka” i „Motywacja do nauki”) i Uniwersytet Warszawski („Rozsmakuj się kreatywnie – psychologia jedzenia” i „Daj się ponieść dźwiękom – psychologia muzyki”), oraz wykład zorganizowany przez SWPS adresowany do nauczycieli i opiekunów „O autorytecie”.

Paula nie dostała się do części ustnej finału, ale – jak podkreśla – było to pouczające doświadczenie, w którym największym wyzwaniem okazało się zmierzenie z ogromem dodatkowej wiedzy. Przygotowując się do konkursu, trzeba było zapoznać się z publikacjami naukowymi, trudnymi nazwiskami, sporą ilością tez i eksperymentów. „Teraz już wiem, jak się skutecznie uczyć i na jakie treści położyć nacisk. Zamierzam powalczyć w następnej edycji.” – podsumowuje. Sama dowiedziała się o Turnieju za sprawą uczestniczki poprzedniego etapu – Karoliny Gajewskiej, która w artykule do gazety „Stachu w Podziemiach” zachęcała do poszerzania wiedzy psychologicznej i sprawdzenia się w konkursie. Do eliminacji zgłosiła się niemal w ostatniej chwili – w lutym, tym większe wrażenie robi fakt, że tak szybko zdołała przyswoić wiedzę i dostać się do Finału.

Fot. P.Wszelaka

Fot. K. Połońska

Należy podkreślić, że sukces nie miałby miejsca bez wsparcia pana dyrektora Stefana Mycy oraz pani pedagog Marzeny Kalinowskiej.

Zachęcam wszystkich zainteresowanych psychologią do udziału w przyszłej edycji Turnieju, a finalistce serdecznie gratuluję.

Katarzyna Połońska – opiekun finalistki

 

Poprawiony: poniedziałek, 28 kwietnia 2014 20:26
 
Jedyna w województwie Pracownia Filmoteki Szkolnej ! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Redaktor   
niedziela, 13 kwietnia 2014 19:06

10.04.2014 roku w naszej szkole nastąpiła inauguracja Pracowni Filmoteki Szkolnej. Podczas uroczystości trwała konferencja prasowa, w której wzięli udział: Anna Sienkiewicz-Rogowska pełnomocnik dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dr Artur Majer- filmoznawca, aktorka Sandra Staniszewska, Katarzyna Parszewska z Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty, przedstawiciel organu prowadzącego szkołę Wicestarosta Powiatu Świdwińskiego - Roman Kozubek, Stefan Myca - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica w Połczynie – Zdroju oraz Kinga Dolatowska - lokalna Liderka Filmoteki Szkolnej.

Podczas trwającej konferencji zaproszeni goście, władze lokalne, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz młodzież, mieli okazję dowiedzieć się czym jest projekt Filmoteki Szkolnej a także jak wykorzystać możliwości nowopowstałej Pracowni.

Filmoteka Szkolna ma otwartą formułę, dzięki czemu umożliwia prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób zarówno w systemie lekcyjnym, jak i w ramach kół zainteresowań czy szkolnych dyskusyjnych klubów filmowych.

Filmoteka daje możliwość wszystkim szkołom ponadpodstawowym legalnego oglądania polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych przez stronę www.filmotekaszkolna.pl. Pierwsza edycja Filmoteki, która zawierała 55 filmów na płytach DVD została poszerzona w drugiej edycji o kolejnych kilkadziesiąt tytułów ułożonych w 28 cykli tematycznych. Opracowali je cenieni teoretycy i eksperci z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Do każdego cyklu dołączone są materiały pomocnicze dla nauczycieli wskazujące powiązania z podstawą programową.

Jak wykorzystać materiał filmowy podczas spotkań z młodzieżą w czasie lekcji lub na zajęciach pozalekcyjnych zajmująco opowiedział dr Artur Majer, który poprowadził wykład kierowany do nauczycieli i dyrektorów szkół ponadpodstawowych z okolicy.

Równolegle w czasie trwającego wykładu, uczniowie z pobliskich szkól mieli okazję obejrzeć film „Gwizdek” w reż. G.Zaricznego i wziąć udział w debacie pod hasłem „Skrytykuj.pl” prowadzonej przez krytyczkę filmową - Kaję Klimek.

Zaangażowani filmowo uczniowie naszej szkoły, głównie działający w Warsztacie Filmowym STACH, prowadzonym przez Kingę Dolatowską, zostali zaproszeni do udziału w warsztatach dziennikarsko-operatorskich zorganizowanych i prowadzonych przez Fundację Dobrego Odbioru. W trakcie tych warsztatów powstały wywiady z zaproszonymi gośćmi oraz reporterska relacja z samej uroczystości. Na niewątpliwą pochwałę zasługuje Roksana Bzdek, uczennica kl.2c, która z dziennikarską wprawą przeprowadziła wywiad z aktorką Sandrą Staniszewską.

W wydarzeniach podczas inauguracji znalazło się miejsce również na niespodziankę. Uczniowie naszej szkoły, którzy osiągnęli wysoką średnią w pierwszym półroczu roku szkolnego otrzymali z rąk Wicestarosty Powiatu Świdwińskiego P. Romana Kozubka stypendia naukowe. Ta chwila została utrwalona na taśmie filmowej i fotograficznej i znalazła się w relacji reporterskiej naszych uczniów i mediów lokalnych.

Nasza szkoła od tego momentu prowadzić będzie Pracownię Filmoteki Szkolnej, czyli zaadaptowaną na potrzeby projekcji filmowych klasę, wyposażoną w najnowszy sprzęt audiowizualny z serwerem „Kina za Rogiem”. Z możliwości pracowni będą mogli korzystać nauczyciele np. języka polskiego, historii, etyki, wiedzy o społeczeństwie, a Kinga Dolatowska - liderka Filmoteki Szkolnej poza lekcjami edukacji filmowej i wiedzy o kulturze będzie w nich prowadzić warsztaty i wykłady także dla innych nauczycieli i uczniów z regionu, zapoznając Ich z programem Filmoteki.

Warto dodać, że program ten rekomendowany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i realizowany w porozumieniu z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetowego programu edukacji artystycznej.

Promuje kulturę filmową w niespotykanej dotychczas skali. Projekt takiej popularyzacji wiedzy o filmie i polskiej kulturze przez wiele lat pozostawał w sferze marzeń. Teraz, kiedy od 5 już lat Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z instytucjami partnerskimi upowszechnia edukację filmową, to marzenie nabiera konkretnego kształtu.

W marcu i kwietniu 2014 r. PISF otworzył 9 Pracowni Filmoteki Szkolnej, a docelowo, do końca czerwca, takie pracownie pojawią się w każdym województwie.



fot. Tomasz Chmielewski

Poprawiony: niedziela, 13 kwietnia 2014 19:50
 
« pierwszapoprzednianastępnaostatnia »

Strona 109 z 112

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 49 gości 

 

Odwiedzin:

Darmowy licznik odwiedzin licznik odwiedzin

(od 18.01.2011)

razem przeciw razom




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates web hosting Valid XHTML and CSS.